Osman Gazi Oktay

ÖLÜDENİZ'İN KATLİNE DUR DE!

READ ALSO

 

  Ölüdeniz’in Katli İzni Çıktı!
Ölüdeniz Plajı Lagünü’nde 2, Kayaköy Mahallesi Soğuksu Plajı mevkiinde 1, Delikburun/Gemiler Sahili içerisinde 1, Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Tepesi mevkiinde 2 adet olmak üzere, toplam 6 adet jeotermel sondaj kuyusu açılması için işadamı Abdulvahap Çelik’e izin ve ruhsat verildi. İzin verilen alanlar içerisinde 1. derece sit alanları da bulunuyor.

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği (FETDER), bu cennetin yok edilmeden gelecek nesillere olduğu gibi aktarılması amacıyla; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bu yanlıştan dönmesi için imza kampanyası başlattı.
FETDER yaptığı açıklamada; ” jeotermal sondaj sırasında, buhar ve karbondioksit salınımı, zemin oturması ve çökme, gürültü, patlama ve fışkırma, eriyikte bulunan arsenik, bor, siyanür, kükürt, nikel, kurşun, kobalt, kadmiyum, krom ve mangan gibi tehlikeli kimyasalların yer üstünde deşarjı, kabuklaşmayı önlemek için kullanılan sülfürük asit salınımı gibi durumlar ortaya çıktığını, kuyu çalışmasına başlarken yol yapılması esnasında yapılacak ağaç katliamına, tesisin işletilmesi durumunda karbondioksit ve hidrojen sülfür emisyonları, arazinin çökmesi, suların kirlenmesi, asit yağmurları sonucu doğanın olumsuz etkilenmesi ve küresel ısınma sorunlarının ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.
Daha önce ismi, kaçak AVM yapmakla Türkiye gündemine oturan Abdulvahap Çelik’e verilen iznin geri alınması için, mücadele başlatan FETDER, ”Bu cennetin göz göre göre yok edilmesini seyretmeyeceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bu yanlışa dur demeye, bizimle aynı fikirde olan herkesi de bize destek olmaya çağırıyoruz.” dedi.
Açılan imza kampanyasına FETDER’in sitesinden katılabilirsiniz.

Haber : Osman Gazi OKTAY

 

 

İlgili Mesaj

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + six =

POPÜLER HABERLER

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tekrar Hoş Geldiniz!

Hesabınıza giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Dolgu formları kaydetmek için feryat

Şifre almak

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.